in

Umelá inteligencia v kávovom biznise

“Ľudia sa nie vždy dajú nahradiť strojmi či umelou inteligenciou, ak ide o odvetvie, ktoré priam stojí na ich prirodzenej schopnosti byť empatický.”

Od vzniku prvého kávovaru prešlo niekoľko storočí a napriek tomu, že myšlienka a podstata kávovaru sa nezmenila, jeho vzhľad a technológia sa pohli míľovými krokmi dopredu. Sme svedkami zmien podmienených prirodzeným vývinom, ktorý podnecujú ako hostia kaviarní, tak aj samotní baristi a, samozrejme, naši partneri v podnikaní. 

Vplyv vedy, výskumu a následne technológií je možné využiť v prospech nás všetkých, avšak len do určitej miery. Technológia, respektíve umelá inteligencia, je veľmi dobrý sluha, no nevieme presne povedať, či bude aj dobrým pánom. Podľa môjho názoru sa ľudia nie vždy dajú nahradiť strojmi či umelou inteligenciou, ak ide o odvetvie, ktoré priam stojí na rôznorodosti ľudí a ich prirodzenej schopnosti byť empatický a mať pochopenie. Tie sa však vraj umelá inteligencia dokáže s odstupom času naučiť. Dokážeme si vôbec predstaviť, že nás obsluhuje robot namiesto barmana alebo baristu z mäsa a kostí?

Zamerajme sa na chvíľku na kávu, ktorá sa istej automatizácii priam teší. Baristi sú dennodenne vystavení faktorom, ktoré majú vplyv na ich náladu, čo v konečnom dôsledku dokáže ovplyvniť aj ich výkon a operatívu prevádzky. Jedným z nich je určite nadmerný stres. Ak existuje niečo, čo môže baristovi ušetriť čas, ktorý môže zmysluplne využiť niekde inde, určite to stojí za zváženie. 

Uveďme si to na príklade technológie, ako je SP-9. Ide o zariadenie, ktoré dokáže pripraviť filtrovanú kávu s malou pomocou baristu. Zariadeniu sa nastavia parametre ako množstvo celkového vydania vody a zároveň množstvo tzv. „pours“. Ak použijeme 18 g kávy a chceme použiť 300 g vody, jednotlivé „pours“ môžeme rozdeliť na štyri či päť, aby sme zvýšili celkovú extrakciu, ako aj konštantnosť našej filtrovanej kávy. Vo výsledku dostane hosť filtrovanú kávu, ktorú si objednal, v požadovanej kvalite a barista nemusel stráviť niekoľko minút prípravou filtrovanej kávy, čo pri vyťaženej prevádzke môže narušiť jeho tempo.

Ďalším príkladom, ako si baristi a prevádzky môžu uľahčiť prácu a zároveň získať čas, je technológia typu gravimetrics, ktorá prevádzkuje espresso stroje na základe hmotnosti drinkov a nahrádza tak technológiu volumetrics, ktorá primárne funguje na základe objemu vody, ktorý pumpa vydá pri jednotlivých dávkach kávy. 

Pozrime sa však na tému umelej inteligencie a to, ako dokážeme využiť potenciál, ktorým AI disponuje. Uvedieme si to na príklade anglického baristického šampióna 2023 Iana Kissicka, zakladateľa kaviarne Formative v Londýne. Ten tento rok priniesol na pódium čosi doposiaľ nevídané. Okrem tabletov, ktoré boli použité ako menu na interakciu a detailnú prezentáciu, Ian na konci svojho súťažného výkonu skonštatoval, že informácie, ako aj veľká časť prezentácie boli vytvorené za pomoci umelej inteligencie v podobe často spomínaného ChatGPT. Niekto si to môže vysvetliť ako podvádzanie, no Ian zdôvodnil, že štruktúra, podľa ktorej svoje drinky podával, ako aj senzorické vnemy boli kombinované s informáciami, ktoré bol ChatGPT schopný vygenerovať.

Je však veľmi dôležité podotknúť, že „bot“ má k dispozícii len tie informácie, ku ktorým je prístup na internete. To znamená, že operuje iba s tými dátami, ktoré už niekto na určitú doménu nahral, a v podstate ich len zadávaním našich promptov „vydestiluje“. 

Na tom principiálne nie je nič zlé, no domnievam sa, že rovnako ako pri článkoch uvádzame meno autora či pri fotkách meno fotografa, bolo by vhodné podobne uvádzať aj to, že naša prezentácia, článok či práca boli vygenerované umelou inteligenciou.

Technologický vývoj je neodmysliteľná súčasť nášho pôsobenia a predispozícia pre ďalší rast. Umelá inteligencia je jeden z nástrojov, ktorý nám môže pomôcť, no z dlhodobého hľadiska bude asi treba vedieť zvážiť jej limity. Len trh a dopyt hostí ukáže, do akej miery je umelá inteligencia žiadaná v rámci pohostinnosti. To, že má AI potenciál, by malo znamenať vyššiu efektívnosť a možné riešenia problémov, ktorým musíme čeliť, a nie náhradu baristov a barmanov. Na bar, za ktorým nie je žiadny človek, by si málokto chcel sadnúť, a ak niekto áno, asi by ho priťahovala len číra zvedavosť, ktorá časom opadne.

GoldCock Blended

MR. BOSTON DE LUXE OFFICIAL BARTENDER’S GUIDE