in

Vína z okolia Barcelony

Pri slovnom spojení „Barcelona a víno“ sa väčšine konzumentov v mysli zjaví orosený sektový pohár, v ktorom stúpajú oblé bublinky k hladine a vytvárajú na povrchu bohatú penu. Cava. Áno, určite ide o najslávnejšie víno z tejto oblasti, pre mnohých však možno bude novinkou, že katalánska metropola je obklopená regiónmi, ktoré ponúkajú veľmi pestrú paletu vín mnohých štýlov. Poďme sa pozrieť na to, ktoré to sú.

Začneme ale, samozrejme, pri cave. Ide o šumivé víno vyrobené tradičnou metódou rovnako ako champagne. Rozdiel je ale v odrodách – na výrobu cavy sa dominantne používajú lokálne odrody Macabeo, Parellada a Xarel-lo. Ich kombinácia prináša nezameniteľnú aromatiku a chuť, v ktorej sa dajú objaviť tóny citrusového ovocia, zeleného jablka s nádychom zemitosti v závere. Vyzrievaním na kvasinkách vo fľaši získava cava tóny briošky, toastu či chlebovej kôrky. Stretnúť sa možno aj s vínami typu Cava Reserva, resp. Gran Reserva, ktoré sa odlišujú najmä dĺžkou vyzrievania a s tým súvisiacou bohatšou komplexnosťou a plnosťou v chuti.

Názov Corpinnat bude pre väčšinu čitateľov asi cudzí. Veľmi zjednodušene možno povedať, že ide o producentov cavy, ktorí vystúpili z klasifikácie Cava DO a založili si novú klasifikáciu, ktorá má mať jednoznačnejšie stanovené pravidlá s prísnejšími normami pri produkcii. V Cava DO sa však stále produkuje väčšina šumivých španielskych vín a tí najznámejší producenti ako Codorníu alebo Freixenet (najväčší producent cavy na svete) so svojím ročným predajom viac ako sto miliónov fliaš sídlia v regióne Penedés, asi 20 minút autom z Barcelony. Zaujímavosťou je, že Cava DO síce vyjadruje geografické označenie pôvodu, no časti tejto DO sa nachádzajú vo viacerých regiónoch po celom Španielsku. Cava sa teda môže vyrábať až v siedmich španielskych regiónoch.

Penedès je sídlom aj jednej z najoceňovanejších vinárskych značiek na svete, ktorá je zároveň svetovým lídrom v trvalo udržateľnom prístupe, respektíve v intenzívnom smerovaní k produkovaniu čo najnižšej uhlíkovej stopy. Napriek tomu, že Torres sídli v Penedèsi, vína produkuje z mnohých regiónov (zákonom označovaných DO) z okolia Barcelony, ktoré sú vo svete viac či menej známe. Niektoré ešte len budujú svoje povedomie medzi vínnymi nadšencami po celom svete.

Priorat je jedným z tých známych regiónov, ktorý svoju históriu píše už dlho, ba dokonca sa spolu s Riojou nachádza na vrchole klasifikačnej pyramídy s označením DOCa (Denominación de Origen Calificada). Priorat je unikátnym prírodným zjavom v tvare amfiteátra so strmými svahmi a s veľmi chudobnými bridlicovými pôdami, na ktorých priam bojujú o prežitie niektoré aj viac ako storočné korene viniča. Z odrôd tu dominuje Grenache Noir, lokálne nazývaná aj Garnacha. Tej sekunduje Carignan a drobné plochy vysadené Cabernetom Sauvignon či Syrahom. V tomto slnkom vyhriatom regióne sa rodia bohatšie vína, často atakujúce 15-percentnú hranicu alkoholu, ktoré majú bohatú štruktúru a nádych kresadla. Patria k výberu tých drahších španielskych vín, keďže reputácia Prioratu v posledných dekádach prudko vzrástla. Vinárstva tu majú aj zvučné mená ako Álvaro Palacios či Miguel Torres.

Priorat obkolesuje ďalší región, ktorý sa stále viac dostáva do povedomia fanúšikov vína – Montsant DO. Štýlom, odrodami (a dokonca už aj cenami) je veľmi podobný Prioratu. Odrody sú takmer identické, pričom väčšinu opäť tvorí Garnacha doplnená Carignanom a Syrahom. Vína Montsantu balansujú medzi opulentnou bohatosťou a precíznosťou. Určite sa oplatí ochutnať vína od Celler de Capcanes či Celler Cairats.

Ak z Penedèsu pôjdete ďalej smerom do vnútrozemia, dostanete sa do ďalších vinárskych regiónov Conca de Barberà DO a Costers del Segre DO. Conca de Barberà produkuje najmä červené vína z najznámejšej španielskej odrody Tempranillo, ktorá tu má lokálny názov Ull de Llebre a často je v tomto regióne kupážovaná spolu s Cabernetom Sauvignon. Vína majú svalnatú štruktúru vďaka priaznivým podmienkam pre Cabernet Sauvignon, ktorá je pekne vyvážená Tempranillom dopĺňajúcim sviežosť. Región Costers del Segre má v kontraste s Conca de Barberà značnú výsadbu lokálnej odrody Trepat, ktorá dopĺňa kupáže Cabernetu a Tempranilla svojou ľahkosťou, kyselinkou a florálnymi tónmi. Najznámejšími producentmi v Concá de Barberà, ktorých vína odporúčam ochutnať, sú určite Castell d’Or, Cara Nord Celler, ale aj už skôr spomínaný Miguel Torres.

Severne od Barcelony, smerom k francúzskym hraniciam, sa nachádza región Empordà DO. Ovplyvnený južným Francúzskom má bohaté výsadby Garnache, z ktorej produkuje na jednej strane červené vína s bohatosťou červeného bobuľového ovocia, nižšími zamatovými kyselinkami a bohatším alkoholom vďaka teplejšiemu podnebiu. Z Grenache tu robia aj fortifikované červené víno so 16 – 17 % alkoholu a výrazným zostatkovým cukrom (okolo hranice 100 gramov na liter) podľa vzoru regiónov v susednom Francúzsku ako Banyuls alebo Maury.

Z vyššie uvedeného teda vidíme, že do Barcelony sa oplatí cestovať nielen za jedlom, zábavou, morom a architektúrou, ale aj za vínom, ktoré sa vyrába v regiónoch nachádzajúcich sa prakticky ktorýmkoľvek smerom, akým sa z tohto mesta vyberiete.

Víťazkou 10. ročníka súťaže World Class Competition je Evica Domonji

Barcelona: doušek historie