in

Raketa menom Barcelona

Barcelonu ako gastronomickú veľmoc vystihuje slovo rozmanitosť. Ponúka širokú škálu podnikov rôzneho typu a štýlu.

9/02/2019. Barcelona. Dr. Stravinsky. Carrer dels Mirallers, 5. Yeray y Eider en la barra. Las botellas contienen creaciones artesanales a la vista de la clientela. Foto de César Cid.

Čo majú spoločné Londýn, New York, Singapur, Hongkong a Barcelona? Okrem toho, že sú svetovými metropolami, v priebehu rokov sa z nich stali aj barové mocnosti. Barcelona môže byť pre niekoho prekvapením. Stále totiž existuje názor, že je to iba skvelé párty mesto s dobrými tapas a sangriou. Pravdou však je, že hlavné mesto Katalánska ponúka výnimočné bary a reštaurácie, ktoré sa radia k svetovej špičke. Dôkazom sú podniky, ktoré sa v posledných rokoch umiestňujú na popredných priečkach prestížneho rebríčka The World’s 50 Best Bars.

Čo stojí za takým raketovým rastom barovej scény? Prívetivé prostredie pre podnikanie si všimli mená svetového bartendingu a môžeme tu vidieť aj akýsi vzorec. Talianski barmani, ktorých odchoval Londýn, sa rozhodli rozšíriť svoje pole pôsobnosti do elektrizujúceho plážového mesta. Predpokladám, že v budúcnosti môžeme očakávať viacero barmanských hviezd, ktoré už Londýn omrzel.

Barcelonu ako gastronomickú veľmoc vystihuje slovo rozmanitosť. Ponúka širokú škálu podnikov rôzneho typu a štýlu. Tu je šesť tipov na podniky, ktoré sú toho dôkazom:

Paradiso

Štýl tohto baru je „speakeasy“, inak povedané aj tajný bar. Až taký tajný však nie je. Paradiso je pravdepodobne najikonickejší bar v Barcelone, pred ktorým sa tvoria neuveriteľne dlhé rady. Po minuloročnom prvenstve v rebríčku The World’s 50 Best Bars si hostia na usadenie počkajú ešte o niečo dlhšie. Do podniku sa vstupuje cez dvere chladničky v inak obyčajnom bufete s pastrami. Dizajn baru s dreveným surrealistickým interiérom akoby navrhol samotný Salvador Dalí. Taliansky mág Giacomo Giannotti, spolumajiteľ a creative-in-chief, spoločne s tímom vytvorili neuveriteľné menu s dôrazom na wow efekt. Perfektným príkladom je drink Supercool Martini. Po efektnom naliatí drinku do pohára sa vytvorí akoby špička ľadovca, a hostia si tak môžu vychutnať vymrazený Martini Cocktail.

Sips

Za unikátnym konceptom tohto baru stoja mega hviezdy Simone Caporale a Marc Alvarez, ktorí chceli vytvoriť úplne nový typ baru. Sips nakoniec otvorili v roku 2021 a už o rok neskôr sa umiestnil na tretej priečke rebríčka The World’s 50 Best Bars. Čím je špeciálny? Napríklad interiérom – v strede podniku sa nachádza bar vo forme ostrova. Cocktaily sa dokončujú priamo pri stole, aby v hosťoch umocnili zážitok. Prepracované klasické cocktaily pripravujú technikami, za ktoré by sa nehanbili ani michelinskí šéfkuchári. Zhrniem to slovami Simona Difforda, ktorý navštívil Sips v apríli tohto roka: „Sips nie je ani tak bar, ako galéria umenia, v ktorej môžeš diela ochutnať.“

Two Schmucks

V prestížnom rebríčku 50 najlepších barov sveta za rok 2022 zostaneme ešte raz. Two Schmucks sa v ňom umiestnil na siedmom mieste. Na oficiálnej stránke worlds50bestbars.com je Two Schmucks opísaný ako 5-hviezdičkový dive bar. Tento koncept sa veľmi ťažko definuje, no spoznáte ho hneď, ako sa v ňom usadíte. Ich štýlom odštartovali trend po celom svete. Vyladené cocktaily, uvoľnený, ale pozorný servis a atmosféra, ktorá vás úplne pohltí. Za konceptom stojí Moe Aljaff, ktorý sa do Barcelony prisťahoval z Nórska. Momentálne už podnik nevlastní, no jeho rukopis prepísal cocktailovú kultúru v Španielsku. Trend 5* dive baru môžeme dokonca sledovať aj v Bratislave či Prahe.

Boadas

Popri moderných konceptoch však v tomto článku nesmieme zabudnúť spomenúť ani ich presný opak. Tradičný cocktail bar Boadas, ktorý vznikol v roku 1933, je najstarším cocktail barom v Barcelone a pravdepodobne aj v celom Španielsku. Zakladateľ Miguel Boadas čerpal inšpiráciu z legendárneho baru El Floridita v Havane, ktorý preslávil Ernest Hemingway. V tomto koncepte žiadny rotavapor nehľadajte. Dostanete tu však dokonalé Martini, ktoré je špecifické svojou technikou prípravy. Namiesto miešacieho pohára používajú techniku throwing, ktorou predbehli dobu. Používali ju už v časoch, keď Instagram nebol ešte ani myšlienkou. Súčasným majiteľom je Simone Caporale. Môže sa tak pýšiť nielen futuristickým Paradisom, ale aj podnikom, ktorý má zásadnú úlohu v cocktailovej histórii Barcelony.

Mariposa Negra Bar

Pomerne nový podnik na barcelonskej scéne je inšpirovaný španielskym spisovateľom Carlosom Ruizom Zafónom a jeho novelou Marina. Svoje brány otvoril 2. júna 2021 a za konceptom stojí výnimočný Luca Corradini, ktorý predtým zbieral skúsenosti v londýnskom Savoyi alebo Oreole. Mariposa Negra Bar sa pýši tým, že je celý postavený z recyklovateľných materiálov. Hlavnou myšlienkou je „mind to reality“, čo znamená, že s využitím správnych nástrojov a technológií dokážeme svoju myšlienku pretvoriť na realitu. Príkladom sú na mieru vyrábané keramické poháre. Najskôr si typ pohára nakreslia, následne použijú 3D tlač a tento 3D model použijú ako formu na odliatok pre keramický pohár. Všetky poháre sú ručne maľované a celý proces prebieha priamo v bare. Všetko, čo sa v bare nachádza, od slamiek až po stoly či lustre, bolo vyrábané ručne na mieste, aby nevytvárali žiadnu uhlíkovú stopu. Len dva mesiace po otvorení získal podnik ocenenie piateho najviac cool baru na svete.

Dr. Stravinsky. Foto de César Cid.

Dr. Stravinsky

Barové laboratórium v podobe chutných drinkov nájdete v jedinečnom Dr. Stravinsky. Všetky fľaše, ktoré uvidíte v bare, sú označené logom podniku. Práve toto má zintenzívniť pocit, že sa nachádzate v starej lekárni. Sústreďujú sa tu na moderné technológie s dôrazom na lokálnosť a vlastnú výrobu. Experimentujú s redestiláciou, fermentáciou v podobe kombuchy či tibi, a nezabúdajú ani na spájanie jedla a drinkov. Vďaka infúzii pri nízkej teplote vo vákuu vyrábajú výnimočný paradajkový gin. Ich cocktail Soil Dry Martini sa stal fenoménom, pretože vodku redestilujú spoločne s hlinou. Za konceptom baru Dr. Stravinsky stojí spoločnosť Grup Confiteria, ktorá má vo vojom portfóliu okrem iného aj už spomínané Paradiso.

Barcelona však ponúka omnoho viac než len vyššie menované podniky. Ak máte chuť na dokonalý dezert alebo burger, navštívte napríklad jeden z konceptov Slovenky Lucie Kurákovej. V prvý deň otvorenia jej pekárne El Desván narátala okolo 600 návštevníkov.

Milovníci whisky si prídu na svoje v podniku La Whiskeria, ktorý sa pýši najdlhšou barovou doskou v Barcelone a v portfóliu má približne 1 200 fliaš whisky, ktoré neustále pribúdajú. Na druhej strane tí, ktorí milujú tropickú atmosféru a rum, sa zamilujú do konceptu Creps Al Born. Za experiment to stojí, ponúkajú kombináciu palaciniek a tiki drinkov. Milovníci komiksov si užijú cocktail bar Monk, sesterský podnik baru Paradiso. Ohromujúci priestor s toaletami v štýle starého mäsiarstva má dokonca menšiu miestnosť, ktorá bola inšpirovaná Supermanovou jaskyňou.

Silné podnikateľské zázemie, šikovní ľudia s mnohoročnými skúsenosťami v odbore a žiadaná turistická destinácia. To sú predpoklady, ktoré musí spĺňať krajina, ak chce byť považovaná za gastronomickú veľmoc. Barcelona všetky atribúty splnila na jednotku a jej vplyv na barovej scéne v budúcnosti určite ešte porastie.

Dominik Tapušík

Autor Dominik Tapušík

Dominik Tapušík je barmanažérom bratislavského Sky Bar & Restaurant a spoluzakladateľom iniciatívy We Host you. Miluje všetko, čo súvisí s gastronómiou.

Ochutnajte letnú novinku priamo z Benátok!

RÓBERT ŠAJTLAVA