in

MANIFEST

Umenie sa môže skrývať vo všetkom. A bohém nemusí byť len človek, čo s borovičkou v ruke prehýri celú noc.

Barmani a fanúšikovia kvalitnej barovej kultúry, ktorým nie sú vzdialené bohémsky životný štýl a umelecké sebavyjadrenie, už možno objavili nový podnik na Hurbanovom námestí 1. Projekt s názvom Manifest si nedávno otvorila skupina bývalých spolužiakov z Vysokej školy múzických umení, ktorá chce aj takto dokázať, že umenie sa skrýva vo všetkom.

Projekt Manifest vychádza z Bohéma baru a stoja za ním aj rovnakí ľudia – producenti, režiséri, spisovatelia a herci, ktorí sa rozhodli manifestovať svoj názor a víziu do sveta, ktorý každý pozná. Bar. „Názov Manifest je naším sebavyjadrením. Manifestujeme, čo znamená byť bohémom v súčasnosti. Kým bar Bohéma reprezentuje minulosť, Manifest je prítomnosť. Je farebný, moderný, svetlý. Ukazuje, že umenie sa môže skrývať vo všetkom. A bohém nemusí byť len človek, čo s borovičkou v ruke prehýri celú noc. Bohém môže byť úspešný a uvedomelý. Nie je ľahostajný a zaujíma sa o budúcnosť a ekológiu. A nebojí sa manifestovať svoje myšlienky a názory. A tomu dávame priestor. Aj naše logo reprezentuje prázdny rám, ktorý vieme spoločne zaplniť,“ vysvetľuje jeden z majiteľov Martin Hradský.

Koncept, ktorého hlavným motívom je umenie, bol pre túto skupinu prirodzeným východiskom. „Umenie je všadeprítomné. Je v prírode, v ľudských výtvoroch, v našich hlavách. Nemusí to byť len krásny obraz. Ide o prístup a sebavyjadrenie. Umenie môžeme nájsť aj v obyčajných každodenných veciach a činnostiach. Stimuluje naše zmysly a robí život krajším,“ hovorí Martin. Logicky nasleduje otázka, prečo sa umelci rozhodli otvoriť si bar. „Tieto dva svety sú odjakživa prepojené a navzájom sa dopĺňajú a podporujú. Spojenie týchto dvoch svetov je pre Bohému ako životný štýl nevyhnutné. Aj samotný koncept našej Bohémy vnikol v bare, po divadelnom predstavení,“ pokračuje majiteľ.

Dobrá dostupnosť, park a výhľad na hrad robia toto miesto v centre Bratislavy výnimočným. Cocktailové menu je pestré a inšpirované lokálnymi surovinami. „Nesnažíme sa o komplikovanú mixológiu. Ponúkame však ľuďom všetko v čo najlepšej kvalite. Lebo v konečnom dôsledku je bar o atmosfére a tú vytvárajú ľudia. Jeden si dá cocktail, druhý pivo, tretí víno. A presne také je naše menu. Snažíme sa byť moderní, lokálni, udržateľní. Ale pri zachovaní svojej identity, úprimnosti a prirodzenosti,“ vysvetľuje Martin.

V rámci denného konceptu si v Manifeste môžete dať tiež tapas a obedové menu inšpirované slovenskými surovinami. Plánujú aj prípravu vlastných koláčov a dezertov. Fanúšikov spomedzi bohémov si tu určite nájde aj litrová mimóza. „Chceme, aby sa u nás hostia bavili, aby pocítili umeleckú hravosť. Manifest vnímame ako ateliér v bare, v ktorom stretnete tých správnych ľudí na vaše projekty. Nie je to kópia zabehnutých kaviarní, ale miesto, kde sa nenudíte a vždy tam nájdete niečo nové a originálne,“ uzatvára Martin Hradský.

Giacomo Giannotti 

Tvorba konceptu baru